Pobieranie pliku

Aby pobrać plik należy zapisać się do naszego newslettera. Zostaw mail a będziesz na bieżąco informowany o produkcie

Akceptuję regulamin strony www.tpi.com.pl

Zapytaj o produkt

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania informacji o cenie, dostępności oraz szczegółów dotyczących cech tego produktu.

Produkt:
Wszystkie pola wymagane

Finansowanie

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania informacji na temat alternatywnych źródeł finansowania takich jak raty czy leasing operacyjny.

Produkt:
Wszystkie pola wymagane

Aktualności

UTC - Uniwersalne kanały - co to takiego?

2019-03-06 | Wydarzenia

Czasem potrzebujesz nabyć odbiornik GNSS

Czasem się zastanawiasz, nad czym ten świat debatuje?

Czasem masz wątpliwości, co niby w tych odbiornikach można wymyśleć, kanały uniwersalne, to jest właśnie coś takiego. Otwierając specyfikację techniczną odbiornika GNSS, jako jeden z pierwszych sprawdzanych przez nas parametrów charakteryzujących odbiornik GNSS, jest liczba kanałów. Kiedyś wynosiła ona kilkadziesiąt, a obecnie nawet kilkaset. Choć nie zawsze więcej znaczy lepiej.

Czy kiedykolwiek ktoś zastanawiał się, co to tak naprawdę oznacza? Tak praktycznie, tak wymiernie i w terenie, bo definicje, to ktoś zaraz wyszuka w internecie lub pamięta ze szkoły lub uczelni.

Otóż odbierany przez nasz odbiornik GNSS sygnał satelitarny może mieć różnych nadawców np. GPS, Glonass, Galileo, Beidou itp. a dodatkowo każdy nadawca wysyła sygnały na różnych częstotliwościach np. L1, L2 itp. Znamy te pojęcia doskonale, interesuje to każdego użytkownika.

Zwykle odbiorniki GNSS posiadają standardowe kanały, w których dla każdego nadawcy i dla każdej częstotliwości mamy zarezerwowane konkretne kanały. Oznacza to, że nawet jak jakiś sygnał nie jest nadawany to i tak kanał, który jest dla niego przeznaczony nie będzie mógł odebrać żadnej innej informacji. Proste, dedykowane, zarezerwowane, wyłączne kanały.


Zupełnie inaczej ma się rzecz, jeśli odbiornik jest wyposażony w tzw. kanały uniwersalne – UTC (Universal Tracking Channels). Wtedy nie mamy na stałe przyporządkowanych sygnałów satelitarnych do konkretnych kanałów, a po prostu każdy kanał może odbierać dowolny przychodzący sygnał GNSS, o czym decyduje zaawansowane oprogramowanie wewnętrzne odbiornika GNSS, a kolejny sygnał zajmuje pierwszy wolny kanał. Określono, że taka sama liczba kanałów daje ponad 60% więcej pojemności, jeśli mamy do czynienia z kanałami uniwersalnymi względem kanałów „tradycyjnych”. Taka technologia jest zdecydowanie lepsza, gdyż z upływem czasu, liczba sygnałów cały czas rośnie i ulega zmianie. Jeśli posiadamy kanały uniwersalne w naszym odbiorniku, to nawet najstarsze, kilkunastoletnie odbiorniki bez problemu pozwalają na pracę w dniu dzisiejszym.  

Nic nie dodajesz, nic nie ładujesz, masz zagwarantowany odbiór tych kanałów i swobodnie mierzysz w zmieniającym się i goniącym „za więcej, wyżej, dalej” świecie.

 

Zapisz się na newsletter