Topcon LS-B110 Pro – laserowy system wskaźnikowy – 1D
- Manualna kontrola wysokości i spadku
Laserowy system wskaźnikowy Topcon 1D to bardzo skuteczne i niedrogie rozwiązanie wspomagające prace maszyn budowlanych. System Topcon LS-B110 Pro na
spycharkę składa się czujnika montowanego na maszynie (z zasilaniem akumulatorowym) i uchwytu magnetycznego, system uzupełnia obrotowy niwelator laserowy (dokupowany oddzielnie). Niwelator laserowy wyznacza płaszczyznę odniesienia (poziomą lub pochyloną w jednym bądź w dwóch kierunkach). Czujnik laserowy, odbiera sygnał z niwelatora laserowego i za pomocą wskaźników LED informuje operatora o bieżącej wysokość, na jakiej ma ustawić element roboczy maszyny (lemiesz, lub łyżkę). Tak skonfigurowany zestaw pozwala szybko i wydajnie realizować prace ziemne bez konieczności wykonywania pomiarów kontrolnych po każdym przejeździe. System Topcon 1D może być wyposażony w jeden lub dwa czujniki, dzięki temu mam możliwość kontroli pochylenia poprzecznego lemiesza.
- Uniwersalne rozwiązanie dla wielu typów maszyn (spycharki, koparki, koparko-ładowarki)
- Szybsza praca, wyższa wydajność - maszyna może zrobić więcej w tym samym czasie
- Wzrost dokładności pracy
- Lepsza kontrola wykonanej pracy i materiału
- Oszczędność na kosztach materiałów wynikająca z dokładniejszego wyrównania powierzchni
- Najtańsze rozwiązanie do kontroli pracy maszyn
- Bardzo prosty montaż / demontaż czujników z maszyny, możliwość łatwego przełożenia na inną maszynę
- Prosta obsługa
- Mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez człowieka
- Mniej pomiarów pośrednich, ograniczenie liczby kontroli w trakcie pracy (pracę można kontrolować na bieżąco nie wychodząc z kabiny)
- Możliwość rozbudowy systemu do automatycznych systemów 2D (czujnik LS-B110 współpracuje z systemami i komputerami Topcon 2D)
Typowe zastosowania
- prace drogowe
- prace developerskie
- wykopy, pogłębianie, prace melioracyjne, skarpowanie
- prace wod-kan
DLACZEGO WARTO Z NAMI WSPÓŁPRACOWAĆ?
TPI to największy dostawca rozwiązań pomiarowych dla budownictwa, geodezji i innych branż w Polsce. Ilość wdrażanego sprzętu pomiarowego, systemów sterowania maszyn, poziom zatrudnienia, ilość oddziałów na terenie Polski oraz zakres tematyki jaką się zajmujemy - wszystkie te elementy wskazują na naszą wiodącą pozycję na rynku.
Współpracując z TPI zyskujesz:
- szybką i fachową obsługę z poziomu to 6 lokalnych biur przez 60 specjalistów - bez względu na to w jakim rejonie Polski pracujesz do TPI jest zawsze blisko. Bez problemu możemy przyjechać, dowieźć niezbędne akcesoria czy dodatki pomiarowe niezbędne podczas prac terenowych.
- bezpłatną dostawę sprzętu i pełne szkolenie - czas naszego klienta jest najważniejszy – to my przyjeżdżamy i szkolimy na miejscu naszych klientów, tak aby jak najszybciej efektywnie rozpoczęli pracę naszym sprzętem pomiarowym.
- wsparcie techniczne z poziomu lokalnego biura oraz działu Wsparcia Technicznego TPI - każdy kto wdraża się w nową technologię pomiarową wie jak potrzebne jest wsparcie fachowców. W TPI zawsze możesz skontaktować się z osobą z lokalnego biura lub zadzwonić do Wsparcia Technicznego – dzięki temu zawsze Twój problem techniczny będzie szybko i skutecznie rozwiązany.
- indywidualny dostęp do FTP z materiałami - bez względu na miejsce i godzinę każdy klient TPI ma dostęp do bazy wiedzy zawartej na naszym FTP i może zawsze pobrać aktualną instrukcję oraz inne materiały pomocne w codziennej pracy ze sprzętem pomiarowym.
- profesjonalną obsługę serwisową w lokalnych biurach oraz w Centrum Serwisowym TPI - TPI jako jedna z nielicznych firm na rynku posiada profesjonalny i doświadczony serwis oraz magazyn części zamiennych – dzięki temu każdy przegląd czy naprawa jest wykonywana w możliwie najkrótszym czasie. Przed zakupem sprawdź czy inni mają bazę dalmierczą i kolimatory do rektyfikacji tachimetrów oraz specjalistyczne stanowiska diagnostyczne do systemów GNSS
- dostęp do sieci GPS/GLONASS TPI NET pro - jeżeli sieć ASG-EUPOS w Twoim rejonie działa niedostatecznie dobrze, lub chcesz wykorzystać korzyści płynące z posiadania opcji GLONASS wykorzystaj dostęp do ogólnopolskiej sieci poprawek powierzchniowych TPI NETpro (118 stacji GPS+GLONASS)
- produkty renomowanych marek - TPI w swojej ofercie posiada jedynie sprawdzone i solidne produkty najlepszych światowych marek. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i produkcji w japońskich fabrykach masz pewność, że produkty TOPCON są zawsze najbardziej innowacyjne i najlepiej wykonane. Bogata gama akcesoriów i dodatków pomiarowych uzupełnia naszą ofertę i stanowi kompleksowe rozwiązanie dla każdego kto pracuje w terenie.
SERWIS I OPIEKA TECHNICZNA TPI W POLSCE
Firma TPI wraz z podpisaniem umowy dystrybucyjnej z Topcon Corporation, utworzyła centrum serwisowe instrumentów pomiarowych Topcon. W celu zapewnienia Klientom kompleksowej i profesjonalnej obsługi na światowym poziomie systematycznie wzbogacamy pracownie serwisowe w nowoczesna narzędzia i sprzęt warsztatowy. Nasi pracownicy odbywają szkolenia w kraju i za granicą, podnosząc swoje umiejętności w celu jeszcze lepszej obsługi Państwa sprzętów. Niewątpliwe atuty Centrum Serwisowego TPI takie jak wyposażenie stanowisk roboczych, zatowarowanie magazynu części zamiennych oraz zgrany i liczny, kilkunastoosobowy zespół serwisowy, umożliwia sprawne i profesjonalne wykonywanie przeglądów I napraw, także na budowie w miejscu postoju maszyny z systemem. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom firma TPI posiada również 6 regionalnych punktów serwisowych, w których przy pomocy naszych pracowników mogą Państwo szybko zrektyfikować swój sprzęt pomiarowy lub oddać go do naprawy.
Każdy klient TPI objęty jest programem bezpłatnego wsparcia technicznego, zarówno w trakcie gwarancji jak i po jej wygaśnięciu. Bezpłatne wsparcie dotyczy także aktualizacji oprogramowania komputerowego, oprogramowania terenowego (software) jak i oprogramowania wewnętrznego urządzeń (firmware). Każdy klient TPI może pobierać nowe wersje oprogramowania, informacje produktowe, instrukcje obsługi poprzez dostępny po zarejestrowaniu na serwerze FTP.
W przypadku problemów, pytań lub wątpliwości odnośnie pracy sprzętem pomiarowym zakupionym w TPI prosimy o kontakt:
Dział wsparcia technicznego
tel.: +48 22 632 91 40 w.32
wsparcie@tpi.com.pl
Podczas wykonywania prac ziemnych maszynami pojawiają się problem związany z niwelacją . Dotychczas angażowano w ten proces dodatkowe osoby do pomiarów (czy ekipy geodezyjne). Budowy realizujące takie metody są często kosztowne, długotrwałe i wymaga specjalizacji i dużej dokładności. Czy można to zrobić prościej, dokładniej i szybciej?
ROZWIĄZANIE TPI
Proces ten można zautomatyzować, uprościć i skrócić, korzystając z techniki laserowej, która ułatwia i przyspiesza prace na każdym etapie. Technologię laserową wykorzystamy w tym przypadku conajmniej na 2 sposoby:
1. Wykonując niwelację za pomocą niwelatora laserowego i łaty laserowej.
Wyznaczanie płaszczyzny poziomej i spadków za pomocą lasera jest znacznie szybsze i łatwiejsze niż za pomocą niwelatora optycznego. Nie jest do tego potrzebna wykwalifikowana ekipa pomiarowa. Czujnik umieszczony na łacie laserowej sygnalizuje (za pomocą optycznego wskaźnika lub sygnału dźwiękowego) czy warstwa w badanym miejscu ma odpowiednią wysokość czy nie.
2. Dokonując niwelacji maszyną z zainstalowanym systemem kontroli Topcon 1D.
W rozwiązaniu tym system elektroniczny lasera, dzięki czujnikom zainstalowanym na lemieszu (lub łyżce), może kontrolować wysokość i spadek wyrównywanej warstwy. Praca jest dokładniejsza i szybsza. System Topcon LS-B11- Pro to gotowy zestaw mobilny, montaż nie sprawia problemu i może być przeprowadzony przez operatora maszyny bezpośrednio przed rozpoczęciem niwelacji, a po pracy elementy można schować do walizki.
Czujnik Topcon LS-B110 zamocowany jest do maszyny za pośrednictwem uchwytu magnetycznego (ten mocowany jest do lemiesza za pomocą mocnych magnesów). Jasny i czytelny wyświetlacz diodowy na czujniku LS-B110 informuje operatora, czy ma w danym momencie obniżyć czy podnieść lemiesz. Jeśli na niwelatorze zostanie ustawiony żądany spadek w dwóch kierunkach, operator może go zrealizować na podstawie wskazań czujnika, bez pomiarów, bez przeliczania i bez ryzyka błędu – a przede wszystkim znacznie szybciej!
Niwelator ustawia się w osi drogi, boiska, placu (na jego obrzeżach), co pozwala wyznaczać płaszczyznę ze spadkami w dwóch kierunkach bez konieczności przestawiania lasera. Operator maszyny może zmieniać ustawienia instrumentu zdalnie, za pomocą pilota. Prace ziemne często składają się z kilku etapów (np. niwelacji gruntu, drenaż, wykonania warstw podbudowy / ułożenia kruszywa (o różnych frakcjach), położenia nawierzchni . Technikę laserową Topcon można z powodzeniem zastosować na wszystkich etapach. Technologia bardzo ułatwia uzyskanie odpowiedniej grubości poszczególnych frakcji kruszywa. Zastosowanie czujnika Topcon LS-B110 na lemieszu pozwala operatorowi przygotować warstwy z wyższą dokładnością. Na wszystkich etapach prac system laserowy pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Specjalistyczne firmy, które przy wyrównywaniu warstw kruszywa stosują niwelator optyczny, potrzebują na to więcej dniówek, zaś po przejściu na technologię laserową firmy Topcon czas operacji skraca się co najmniej o połowę. Zwiększona wydajność przejawia się także w ograniczeniu kosztów robocizny (krótszy czas pracy ludzi i oszczędność materiałów budowlanych). Przystępne koszty sprawiają, że technologia ta jest dostępna nawet dla najmniejszych firm.
Jak działa laserowy system Topcon LS-B110 Pro?
Niwelator emituje wiązkę lasera niewidzialną dla oka, odbieraną przez czujnik LS-B110. Wiązka, wirując wokół pionowej lub pochylonej osi z prędkością kilkuset obr./min., tworzy płaszczyznę poziomą lub pochyloną, w jednym lub w dwóch kierunkach. Płaszczyzna ta (którą można precyzyjnie ustawić na panelu sterującym lasera) stanowi płaszczyznę odniesienia dla czujników zainstalowanych na maszynie. Operator, jadąc, obserwuje wskazania kolorowych diod na czujnikach. Pokazują one aktualne położenie lemiesza względem płaszczyzny odniesienia i podają proste komunikaty: "Opuść lemiesz", "Podnieś lemiesz", "Tak trzymaj".
Sposób pracy na podstawie wskazań czujników laserowych (na rysunkach pokazano czujnik zamocowany na koparce):

LS-B110 – maszynowy czujnik laserowy
Głównym elementem systemu Topcon LS-B110 Pro jest czujnik laserowy LS-B110. Czujnik charakteryzuje się szerokim zakresem odbioru wiązki laserowej (25 cm), 360° co wpływa na większą kontrolę roboty. Mamy mozliwość współpracy z automatycznymi systemami sterowania maszyn Topcon 2D. Wysoka dokładność pracy dostosowywana w zależności od potrzeb pomiędzy 4 ustawieniami (od 3 mm do 30 mm). Poziomica elektroniczna sprawia że czujnik reaguje na pochylenie (lewo-prawo i przód-tył), dzięki czemu ułatwione jest ustawienie czujnika w pinie. We współpracy z systemami do kontroli pracy maszyn operator ma wszystko w zasięgu wzroku – duży, czytelny wyświetlacz LED pomaga w kontroli wysokości prowadzonego lemiesza czy łyżki koparki. Wytrzymała konstrukcja obudowy z zabezpieczeniem gumowym narożników oraz ochrona przed odblaskami i błędnymi odczytami. Solidne mocowanie na maszcie za pomocą klamer - przy masztach manualnych lub uchwytu - przy masztach mechanicznych ((dokupowany oddzielnie). Wysoka odporność na działania wody i kurzu, potwierdzone klasą IP66. Pewny, niezawodny sprzęt - produkowane w Japonii.
OKIEM OPERATORA
„Laser jest łatwy w obsłudze, sam się poziomuje, a wpasowanie w oś nie sprawia żadnego problemu. Nie muszę już trzymać się kołków, linek, a jedynie wysokości wskazywanej przez czujniki laserowe. Pomiar jest ciągły, w każdym punkcie na placu budowy wiem, na jakiej wysokości ustawić lemiesz. Na dodatek nie muszę nawet wychodzić z kabiny w celu zmiany ustawień lasera, bo sterowanie niwelatora odbywa się za pomocą pilota. Najważniejsze, że praca, którą wykonuję, jest dokładna. Niwelacja odbywa się z dokładnościami ±6 mm lub ±3 mm. Laser nie zwalnia z obowiązku prowadzenia maszyny. Czujnik LS-B110 tylko wskazuje, a ja poruszam lemieszem, dlatego dobre oko i sprawna ręka wciąż się liczą.” - operator spycharki (7 lat doświadczenia na maszynach budowlanych).