Automatyczny system LPS sterowania równiarką to system zapewniający precyzyjną kontrolę elementu roboczego maszyny w zakresie 3 parametrów: wysokości, pozycji i spadku. Zaawansowany, precyzyjny tachimetr Topcon wyznacza pozycję maszyny (wykonując ciągłe pomiary do zamontowanego na elemencie roboczym pryzmatu 360°), porównuje ją z projektem cyfrowym wgranym do panelu sterującego, a zawory hydrauliczne automatycznie ustawiają lemiesz na zakładanej wysokości. Operator koncentruje się na prowadzeniu maszyny z odpowiednią prędkością, całą resztę system wykonuje automatycznie. Nowoczesna technologia śledzenia lustra oraz szybki komputer do przetwarzania danych sprawiają, że praca odbywa się szybko, płynnie i jest przy tym niesłychanie dokładna.
Rozwiązanie 3D LPS w dużej części automatyzuje obsługę równiarki, zwiększa jej wydajność, ogranicza liczbę przejazdów. Maszyna może realizować niemal dowolnie skomplikowaną powierzchnię bez pośrednich pomiarów, wytyczeń i palików, bez czekania na ekipę pomiarową.
- Szybsza praca
- Praca bezpośrednio z projektu cyfrowego - bez wytyczeń i bez palików
- Oszczędność czasu i pieniędzy - gładka, dokładnie wyprofilowana nawierzchnia w mniejszej ilości przejazdów
- Najwyższa dokładność: precyzyjna kontrola wykonanej pracy i materiału
- Oszczędność na kosztach materiałów
- Automatyczna, bardzo dokładna kontrola wysokości i pochylenia lemiesza (system sam steruje hydrauliką równiarki)
- Zminimalizowanie ryzyka błędów ludzkich
- Ułatwienie dla operatora - nawet operator o niższych kwalifikacjach może wykonać trudniejsze zadania lub pracować szybciej
- Możliwość obróbki powierzchni niemal o dowolnym kształcie
- Możliwość znacznego przyspieszenia prac np. w wyniku pracy w nocy lub przy słabej widoczności (maszyny można wykorzystywać przez cały czas)
Co warto zapamiętać?
- Wzrost wydajności równania warstwy końcowej nawet do 50%
- Wyrównanie nawierzchni w 2 lub 3 przejeździe
- Zakończenie równania w 1. lub 2 przejeździe, a nie za 3 lub 4 razem
- Brak poprawek
- Brak konieczności wytyczeń, pomiarów pośrednich i kontroli
- Liczne ułatwienia dla operatora: minimalna ilość przełączników, duży dotykowy ekran, czytelny graficzny interfejs
Typowe zastosowania
- Wszelkie prace, w których wykorzystywana jest równiarka
Sprzęt zainstalowany na maszynie:
1. pryzmat 360°
2. czujnik pochylenia ramy
3. panel sterujący 3D (komputer) zainstalowany w kabinie operatora
4. wyłącznik trybu automatycznego sterowania (do łatwego przełączania między trybem automatycznym i ręcznym)
5. antena radiowa (do odbioru sygnału z tachimetru zmotoryzowanego)
6. czujnik pochylenia lemiesza
7. czujnik skrętu obrotnicy
8. blok zaworów hydraulicznych
Baza referencyjna: 9. tachimetr zmotoryzowany Topcon.
LPS (Local Positioning System) to rozwiązanie, w którym do automatycznego sterowania zmianami pozycji lemiesza wykorzystuje się nowoczesny tachimetr zmotoryzowany Topcon. Na maszynie zainstalowany jest na maszcie pryzmat 360°, który jest śledzony przez instrument.
Tachimetr w czasie rzeczywistym mierzy pozycję pryzmatu (a więc i lemiesza) i przesyła dane pomiarowe drogą radiową do panelu sterującego na maszynie. Z kolei panel sterujący porównuje aktualną pozycję lemiesza z projektem cyfrowym i na tej podstawie koryguje ustawienie lemiesza. Nowoczesna technologia śledzenia lustra oraz szybki komputer mogący przetwarzać dane z ogromną prędkością sprawiają, że praca odbywa się szybko, płynnie, i jest przy tym niesłychanie dokładna.
Lemiesz jest automatycznie podnoszony lub opuszczany, tak że zawsze znajduje się na pożądanej wysokości.
Projekt cyfrowy wgrywa się do panelu sterującego za pomocą karty pamięci. Projekty cyfrowe prostych prac można sporządzić bezpośrednio w panelu sterującym.
Korzystanie z projektu cyfrowego eliminuje konieczność pomiarów i wytyczeń – maszyna „sama wie” co i w którym miejscu ma robić! Operator koncentruje się na prowadzeniu maszyny z odpowiednią prędkością, całą resztę system wykonuje automatycznie. Wszystkie parametry można kontrolować na ekranie dotykowym, mając do dyspozycji różne „widoki” realizowanej pracy. Maszyna może realizować niemal dowolnie skomplikowaną powierzchnię bez pośrednich pomiarów, wytyczeń i palików, bez czekania na ekipę pomiarową.